درباره


غرفه خط کوفی در دومین کنفرانس بین المللی هنرهای اسلامیسید محمد وحید موسوی جزایری
دارای نشان درجه یک هنری (معادل دکتری) و مدرک کارشناسی گرافیک است . تسلط خوش نویسانه در زمینه ی برخی از خطوط کهن و سنتی، امکان نقد و تحلیلی کاربردی را برای وی به وجود آورده است . استاد بهاءالدین خرمشاهی درباره وی می نویسد: «استاد سید وحید موسوی‌ جزایری‌ احیاگر خط‌ کوفی‌ با افزایش‌ بسی‌ آرایه‌های‌ گرافیکی‌ امروزه‌پسند است‌». استاد بهرام کلهرنیا در بهمن سال 89 می گوید: «هجرانی خوان امروز ما، سید وحید جزایری است که از رنج های فرهنگ و کاستی ها می گوید، نه از بودن ها»

این هنرمند و پژوهشگر، تا کنون چندین کتاب درباره خط کوفی و گرافیک آن نگاشته است و در حال حاضر چهار کارگاه مختلف برای علاقمندان خط کوفی برگزار می نماید

الف) کارگاه آموزش خواندن و نگارش خط کوفی تنها در دو جلسه

ب) کارگاه آموزش خوش نویسی خط کوفی

ج)  کارگاه آموزش طراحی لوگوتایپ های خط کوفی

د) کارگاه آموزش نگارش خط کوفی بر سفال و سرامیک

در زمینه ی خوش نویسی کهن ( خط کوفی ) :

تحقیق پیرامون خطوط کوفی را از سال 1371 آغاز نموده و به صورتی همزمان ، طریقه ی خوش نویسی برخی از شیوه های خط کوفی را تجربه کرد . ­تلاش ها و مطالعات پیگیرانه ی وی در زمینه ی شیوه های خط کوفی ، سرانجام در سال 1372 منجر به یافتن ” تراش قلم گمشده ی خط کوفی اوّلیه ” ، پس از صدها سال گردید . بیش از یک دهه پس از رمزگشایی از قلم گمشده ی خط کوفی اوّلیه ، چگونگی تراش این قلم و همچنین آموزش کامل خوش نویسی این شیوه را به گونه ای مستند و علمی در جلد اوّل کتابدانشنامه کوفی در سال 1384 منتشر ساخت . آموزش شیوه ی یاد شده در این دانشنامه ، با استفاده از همان قلم یافته شده توسط وی صورت گرفته است .

استاد بهرام استاد بهرام کلهرنیا در مورد یافتن قلم گمشده خط کوفی اولیه می نویسند :

” … سید، گویا در خونش – پنهانی – رازهایی که شاید خودش هم کامل نمی دانست، یا نمی داند حمل می کرد! چند جور می توانی قلمی را بتراشی که خط نویسی را بسازی؟ چند گونه می توانی در شکل تراش ترفندی بزنی که چیزی گم شده را باز بیافریند؟ راز تراش گم شده قلم کوفی نویس بعد از گذشت چند صد سال ، شکل ساده چند چوب و قلم نی بود که با تغییر زاویه ای عجیب و درک نشدنی و در چند سو تراش خورده ، در میان دستان سید خودنمایی می کرد. حالا می توانستی « کوفی » بنویسی . باید جشن گرفته می شد ، باید همه جا جار می زدی که بیایید و ببینید شکوه دوباره یافته شده را . . …. قلم کوفی نویس بعد از چند سده بیدار شده است. ارزش های گرافیکی این قلم بار دیگر چشم ها را خواهد نواخت. شاید نتوانیم با این قلم امور جاری و روزمره را بنگاریم! اما قطعا مواجهه ی مجدد با ویژگی های بازپدید آن سبب پیدایی چشم اندازهای بدیع و نو خواهد شد.  شاید ارزش های گرافیکی با نیروی فراوان این خط راهنمای ایجاد طراحی های جدید شود. شاید نوازش های زیبایی شناسانه ی آن، پالایش جدیدی باشد، در این آشوب تاریک هزاره ی نو”.

در زمینه ی خوش نویسی سنتی ( سبک های نسخ و ثلث ):

از سال 1367 به صورتی حرفه ای ، سبک های خوش نویسی سنتی : نسخ فارسی و ثلث را نزد اساتید  آغاز نمود . در سال 1370 تدریس در سطح پیشرفته ی سبک های فوق را در تهران آغاز کرد و در طی چند سال به کار آموزش خوش نویسی اشتغال داشت. تا کنون، آثار متعدد و متنوعی در زمینه ی این دو خط از سوی وی به چاپ رسیده است. اهمیت مطالعه بر این خطوط ( به ویژه خط نسخ ) ، به دلیل جاری بودن کاربرد گسترده شان در هنر گرافیک و طراحی فونت هایی که همچنان بخش بزرگی از نوشتار معاصر را شامل می گردند ، همواره مورد توجه جدی وی بوده اند .

در زمینه ی تایپوگرافی :

تجربیات وی پیرامون موضوعات «طراحی حروف» اندکی پس از آغاز حرفه ای کار خوش نویسی اش در سال 1371 آغاز گردید. وقوع همزمان جریان هایی تجربی در زمینه ی کار بر روی خطوطی متنوع، توانست تا به تدریج، به نوعی دستاورد انحصاری برای آثار وی تبدیل گردد . موسوی جزایری توانسته است تا کنون بیش از سه هزار لوگوتایپ و چندین فونت را – با قابلیت های بصری جدید – طراحی کند .

 

آثار چاپ شده از این مؤلف :

به لطف آفریدگار مه و مهر، تمام آثار او ، بدون حمایت مالی هیچ موسسه و یا سازمانی ، و با دشواری های بسیار، تنها به شوق نشر زیبایی های هنر خوش نویسی انجام شده است.

الف ) کتاب های چاپ شده وی :                                                                                 

     جلد اول دانشنامه خط کوفی: آموزش خوش نویسی “خط کوفی اولیه” به همراه مجموعه ای رنگی از آثار اساتید و اشیای کهن کوفی .

کتاب سوره واقعه به خط کوفی: با مقدمه انگلیسی

کتاب «آموزش خواندن و خوش نویسی در دست نوشته های خط کوفی اولیه؛ خاستگاه الفبای معاصر فارسی و عربی ؛  به همراه 99 صفحه از یک قرآن تاریخی به خط کوفی»

مقدمه ای بر کتاب نفیس «طرائف الحکم» درباره خوش نویسی به سبک نسخ و آثار استاد صمدی – چاپ محدود

کتاب نفیس «سوره ملک» با مقدمه به زبان انگلیسی – چاپ محدود

     کتاب «خط و خوش نویسی» در سه مجلد ( جلد اول : خط کوفی ؛ جلد دوم: سبک های نسخ و ثلث ؛ جلد سوم : تایپوگرافی ) ، با ترجمه کامل انگلیسی ، دارای نشان ملی یونسکو .

     کتاب «سنگ نوشته های به خط ثلث در استانبول ترکیه» به همراه: مقایسه ی خط ثلث با سبک های خوش نویسی کوفی و نسخ در گذر تاریخ، نشر آبان 1390، به همراه ترجمه کامل و شیوای انگلیسی.

کتاب «سنگ نوشته های به خط کوفی ، میراث فرهنگی جهانی»، نشر آبان 1391، به همراه ترجمه کامل و شیوای انگلیسی.

     گنجینه سکه ها ، آئینه تاریخ و هنر : آلبومی از سکه های دوران اسلامی در موزه حیدرزاده.

کتاب «سنگ نوشته های کوفی: فرهنگ، خط و گرافیک». چاپ سال 2013 در آمریکا

کتاب «از سنگ‌نوشته‌های کوفی تا تایپوگرافی معاصر» شامل متن سخنرانی‌های اساتید:بهرام کلهرنیا، دکتر حمیدرضا قلیچ خانی و محمد وحید موسوی جزایری؛ چاپ سال 1392

ب ) مجموعه های چاپ شده از آثار خوش نویسی وی :

آثار خوش نویسی وی ، در قالب مجموعه هایی متنوع و با کیفیتی عالی، چاپ شده است:

     نسیم شرق (آلبوم خوش نویسی از آثار “خط کوفی” موسوی جزایری)

     مهر نگارین (آلبوم خوش نویسی از آثار موسوی جزایری  به “خط کوفی”)

     مسیح جان (آلبوم خوش نویسی از آثار موسوی جزایری در سبکهای “کوفی، نسخ، ثلث و تایپوگرافی”)

     مشک افشان ( آلبوم خوش نویسی از آثار ” خط نسخ” موسوی جزایری )

     هفتم فلک ( 18 اثر در قالب یک آلبوم تایپوگرافی با موضوع  ” بسم الله الرحمن الرحیم ” )

ج ) زیبایی های خوش نویسی یرای همه مردم

     آثار خوش نویسی وی در قالب تقویم های دیواری سالیانه، کارت پستال ها و پوسترهایی با موضوعات متنوع ( همچون تبریک ، همایش های ملی و بین المللی ) و به مناسبت های گوناگون ، در طول سال های اخیر بارها چاپ شده است . وی سعی کرده است که بتواند زیبایی های خوش نویسی سنتی را در قالب آثار چاپی با کیفیت در میان تمام مردم همگانی سازد. کسب رتبه ی اول کشور در جشنواره ی صنعت چاپ کشور، موفقیتی در همین زمینه بوده است 
    طراحی آرم شرکت ها و سازمان های مختلف با استفاده از ارزش های بصری خوش نویسی کهن وسنتی 
     طراحی جلد کتاب های نفیسی همچون دیوان شمس و حافظ، از دیگر آثار وی می باشند. او تاکنون نمایشگاه بسیاری از آثار خوش نویسی اش را برپا کرده است