کتاب سنگ نوشته های ثلث استانبول ترکیه

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «خوشنویسی هنر نخست و فاخر مردم ایران و غرب آسیا، در گذر تاریخ بوده است. با این وجود، اگر سری به کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها بزنید، به سادگی متوجه می‌شوید که بیشتر محققانی که در این زمینه کتاب‌های ارزشمندی نوشته‌اند معمولا از کشورهای دیگری بوده‌اند. آنان با تلاش قابل تقدیرشان، هنر ما را به خود ما معرفی کرده‌اند!». مطلبی که از نظر گذراندید، سید محمدوحید موسوی جزایری (مولف کتاب) در مقدمه کتاب «سنگ نوشته‌های ثلث» نوشته است. وی معتقد است که ترجمه آثار فاخر از فارسی به انگلیسی، کار ارزشمندی است که کتاب را برای ایرانیان و غیرایرانیان خواندنی می‌کند. مقدمه‌ای نیز توسط استاد بهاءالدین خرمشاهی (حافظ‌پژوه) و دکتر علی ایمانی (مولف کتاب سیر خط کوفی در ایران)، در این کتاب چاپ شده است.

خرمشاهی معتقد است که روش‌های مطالعاتی به کار گرفته شده در این مجموعه کتاب، از جنبه‌هایی بدیع و کارآمد به حساب می‌آیند که با اتکاء به آن‌ها می‌توان به جزئیات پنهان مانده فراوانی در زمینه خوشنویسی دست پیدا کرد. دسته‌بندی خطوط پرتنوع به اجزای قابل تفکیک در این مجموعه، امکان بررسی ظرایفی بیش‌تر از میراث ارزشمند بشر را ممکن کرده است. وی  می‌نویسد: «این مجموعه جزو معدود آثاری است که به دست یک خوشنویس نمونه‌هایی از دست‌نوشته‌ها، سنگ‌نوشته‌ها، سفالینه‌ها، سکه‌ها و کتیبه‌های اماکن به خط‌های کوفی، ثلث و نسخ در کتاب مرجعی از تاریخ هنر نوشته می‌شود. همچنین تحریر‌های هنرشناسانه و تاریخ هنری این مجموعه به نفاست کتاب افزوده است».         دکتر علی ایمانی نیز در مقدمه کتاب نوشته است: «آثار مکتوب جزو کهن‌ترین نشانه‌های پیشرفت رشد، دانش و فرهنگ هر ملت و بخشی از اصلی‌ترین ارکان هر تمدنی به‌شمار می‌آیند. در گذر هزاره‌ها و سده‌ها، بر حسب نیازهای کاربردی و پیشرفت تمدن‌ها، اجسام و اشیای متنوعی به خدمت گرفته می‌شوند تا به حضور تاریخی ـ اجتماعی مکتوبات در تمام ارکان زندگانی مردمان دوره‌های پیشین، معنایی دیگر بخشند.

تنوع خیره‌کننده مکتوبات در اقلامی همانند سنگ نوشته‌ها، دست‌نوشته‌ها، کتیبه‌ها، سفالینه‌های کتیبه‌دار و همچنین تولیدات فلزی از قبیل سکه‌ها، اسطرلاب‌ها و شمشیرها، نمونه‌هایی از این گروه آثار با کاربری‌های غیر جایگزین مربوط به خود هستند

به گواه آثار ارزشمند تاریخی باقیمانده از سده‌های پیشین، سنگ‌نوشته‌ها با وجود جنس نامنطعف، سخت و ظاهر خشن خود، راویان ماندگار مضامین عالی انسانی، تاریخی، هنری و ادبی شده‌‌اند. بی تردید، سنگ‌نوشته‌ها را می‌بایست به عنوان یکی از افتخارات مهم تاریخ و فرهنگی هر کشور و تمدنی به حساب آورد.»

پیش از این نیز سید محمدوحید موسوی جزایری چندین اثر دیگر در زمینه خوشنویسی، از جمله «دانشنامه خط کوفی» (به همراه معرفی قلم گمشده خط کوفی اولیه پس از صدها سال) و مجموعه سه جلدی «خط و خوش‌نویسی»، و «گنجبنه سکه‌ها: آئینه تاریخ و هنر» را چاپ کرده است.

کتاب «سنگ نوشته‌های ثلث» در 216 صفحه رنگی به کوشش انتشارات «کتاب آبان» منتشر شده است. سه شرکت خصوصی (شرکت تولید کننده گچ ساختمان، شرکت تولید محصولات لبنی و شرکت انفورماتیک)، حامیان مادی بخشی از تهیه این کتاب بوده‌اند. چاپ نخست این کتاب در اسفند 92 به پایان رسید