از سرکار خانم فاطمه دانش یزدی: مولف کتاب کتیبه های اسلامی شهر یزد

سرکار خانم دانش یزدی و دکتر اسلامی ندوشنتمامی دست نوشته ها ، سنگ‌نبشته‌ها، سکه‌ها، ظروف فلزی، سفالینه‌ها، منسوجات و غیره ، جدا از جنبه زیباشناسی ، بازگوکننده فرهنگ و تمدن یک ملت و کشور محسوب می‌شوند.

کتیبه‌هایی که بر اشیای مختلف (سنگ‌نبشته‌ها، سکه‌ها، ظروف فلزی، و غیره) توسط هنرمندان کهن  نگارش یافته اند ، به عنوان یک سند زنده ، گویای باورهای مذهبی ، جنبش های اجتماعی ، و بسیاری موارد دیگر تلقی می‌شوند.

متاسفانه منابع و مکتوباتی که تنها برپایه گزارشات حاکمان و پادشاهان تنظیم گردیده، از نظرات و غرض ‌ورزی‌های سیاسی خالی نبوده است .

در گذر تاریخ و در پس پیروزی ها و شکست های سلسله های گوناگون ، بیشتر راویان تاریخ علاوه بر مسایل سیاسی ، حوادث مهمی همچون جنگ ، قحطی و نظایر آن را نیز بیان کرده‌اند. اما به بسیاری از موارد اجتماعی ومذهبی روزگار خود ، کمترعلاقه نشان داده‌اند . دراین بین ، اسنادی چون کتیبه های تاریخی ، سکه های کهن ، و… بازگوکننده تکه‌های گمشده هویت گذشتگان ، رمزگشای بسیاری از معماهای تاریخی و پاسخگوی سوال های پژوهشگران امروز است.

کتیبه‌های منقوش در اموال فرهنگی منقول (قابل انتقال مانند سکه ، سفال و…) و غیر منقول (غیرقابل انتقال همانند بناهای تاریخی ) اطلاعات ما را تکمیل کرده و شک‌های تاریخی را به طور شگرفی برطرف می‌نماید .

آری ، آن گونه که روشن است بر اهل فن : خوشنویسی پیوندی استوار و ناگسستنی  با فرهنگ و  تمدن کشورها و ملت های گوناگون دارد. این هنر فاخر ، نقشی اساسی در شکوفایی هنرهای مختلف تمدن های گوناگون ، به ویژه مرکز و غرب قاره آسیا و شمال آفریقا داشته است .

استاد سید محمد‌ وحید موسوی جزایری علاوه بر خوشنویسی برجسته، پژوهشگری قابل و توانا است که عشق، علاقه و همت والای وی برای این حقیر و تمامی پژوهشگران و علاقه‌مندان به هنر ستودنی است . ثمره سال ها مطالعه و تلاش بی‌وقفه ‌ایشان دراین مجموعه کتاب ها (که با همکاری همراهان وی فراهم آمده) ، همانند دیگر آثار هنری و نوشتاری این استاد ، به وضوح دیده می‌شود .

سنگ ره آبست اگر همت قوی است        سیل را پست و بلند جاده چیست؟