زیبایی های خط کوفی را وارد خط نوشتاری معاصر کنیم

مولف دانشنامه خط کوفی، با اشاره به جذابیت، زیبایی، سادگی خط کوفی اظهار کرد: خط نوشتاری معاصر باید با ذات و فرهنگ ایرانی- اسلامی هماهنگ شود که بهره مندی از زیبایی های خط کوفی اصلی ترین راهکار است.

سید محمدوحید موسوی جزایری درگفتگو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، گفت: خطوط کوفی را نباید از بابت صرفِ جنبه ی تاریخی بودنش مورد ارزیابی قرار دهیم، زیرا این خطوط یک هزار ساله، می توانند چارچوب هایی ناپیدا از ساختار الفبایی خط فارسی را برای ما مشخص کنند.

وی افزود: بازکاوی خطوط کوفی به عنوان موضوعی تاریخی و کهن و تبدیل آن به زبان قابل فهمی در مبحث تایپوگرافی، نیاز معاصری است که می بایست از طریق آموزش های تخصصی در بیان اهمیت آن کوشید.

موسوی جزایری ایجاد انگیزه های مطالعاتی و پژوهشی برای مخاطبین و شرکت کنندگان در این همایش را یکی از دغدغه ها و نیازهای جدی دانست و افزود: سعی خواهیم کرد به فراخور ظرفیت ها و علاقمندی های موجود، طرز فکر به وجود بیاوریم.

موسوی جزایری هدف از برگزاری چنین همایشی را آشنایی با مضامین تاریخی یک هزار و چهارصد ساله، که اغلب در سطحی ترین لایه های پژوهشی مورد ارزیابی قرار گرفته، عنوان کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم با اجرای چنین همایش هایی بخشی از نیازهای جامعه  گرافیک و طراحان حروف را برطرف کنیم.

وی ویژگی خط کوفی نسبت به سایر خطوط را در سادگی، پویش، جذابیت آن دانست و خاطرنشان کرد: علاوه بر کاربردهای تزئینی منحصر به فردی که فقط می توان از خطوط کوفی انتظار داشت، بازنگری معاصر ما به این نوع خطوط کهن می تواند دریچه های نوینی را به جهان نوشتار معاصر باز کند.

موسوی جزایری با تاکید بر تغییر خط نوشتاری کنونی، ادامه داد: خط موجود در کتاب ها و فضای مجازی از جذابیت و چشم نوازی خاصی برخوردار نیست که این امر موجب کاهش علاقه جهت مطالعه و پائین آمدن سرانه کتاب خوانی می شود.

این هنرمند، محقق خطوط کهن و مولف دانشنامه خط کوفی،  با بیان اینکه اولین خطی که قرآن با آن نوشته شده، خط کوفی است، بر اهتمام ویژه به آموزش، ترویج و ورود این خط به زندگی روزمره تاکید کرد.

یادآور می شود، سید محمدوحید موسوی جزایری، دانش آموخته رشته گرافیک است که تسلط خوش نویسانه در زمینه برخی از خطوط کهن و سنتی، امکان نقد و تحلیلی کاربردی را برای وی به وجود آورده است. وی تا کنون در زمینه تایپوگرافی بیش از سه هزار لوگوتایپ و چندین فونت را با قابلیت های بصری جدید طراحی کرده است. اکثر آثار وی در حوزه خوشنویسی کوفی، با ورق طلا تذهیب شده و برگرفته از آیات قرآن مجید و اسماء جلاله است و همچنین کتاب های خط ثلث ترکیه، مجموعه 3 جلدی خط و خوشنویسی و سنگ نوشته های کوفی میراث فرهنگ جهان را تألیف کرده است.

گفتنی است در کنار این برنامه خوش نویسی، جواد آصفی، خواننده موسیقی سنتی و از دانشجویان دانشگاه هنر تبریز، با صدای زیبای خود برنامه «حافظ خوانی» را اجرا خواهد کرد. در بخش دیگری از این مراسم، برخی از فرهیختگان تبریزی به معرفی خط کوفی خواهند پرداخت.

این برنامه به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان به صورت زنده،  ازساعت 17 الی 19 چهارشنبه، 8 خرداد درمحل سینمای دانشگاه تبریز برگزار و شرکت در این مراسم برای عموم افراد و دانشجویان آزاد می باشد.