خط و گرافیک تاریخی، انسان معاصر: با حضور استاد بهرام کلهرنیا و موسوی جزایری

پوستر خط و گرافیک تاریخی، انسان معاصر: با حضور استاد بهرام کلهرنیا و محمد وحید موسوی جزایریخط و گرافیک تاریخی، انسان معاصر: با سخنرانی استاد بهرام کلهرنیا و اجرای زنده خط نقاشی خط کوفی توسط محمد وحید موسوی جزایری در دانشکده پیراپزشکی  دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در تاریخ دوشنبه 28 بهمن 92 ، از ساعت 11 تا 12:30 برگزار گردید. در این مراسم، جواد آصفی به اجرای فی البداهه خوانی چند غزل از دیوان حافظ شیرازی پرداخت. دی-وی-دی این مراسم، را می توانید از طریق این لینک تهیه نمایید

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی ، بهرام کلهرنیا، محقق هنر و مدرس دانشگاه در این برنامه با اشاره به ظرفیت های نهفته در خط کوفی اظهار کرد: بازآفرینی خط کوفی توسط آقای جزایری سخت بوده است چرا که محدودیت نبودن تفکر علمی و  آموزش‌ها بنیادین برای پژوهنده و بسیاری از محدودیت های دیگر سر راه پژوهشگر قرار می‌گیرد.

وی  با بیان اینکه هنرمندان از سطح عادت های دیداری و گفتاری گذر می کنند، ادامه داد: انسان آنچنان به خویشتن عادت می کند که فراموش می کند که شیوه های درک چیست و یک هنرمند عناصر پیچیده و شگرف را به هنر می آمیزد و  آنها را قابل درک می کند.

وی خاطرنشان کرد: انسان نشانه خوان است و نشانه ها قراردادهای فرهنگی هستند به طوری که این قراردادها در طول هزاران سال ظرفیت پیدا کردند ضرورت دارد در رمزگشایی نشانه ها بکوشیم.

همچنین در کنار این برنامه خوش نویسی، جواد آصفی، خواننده موسیقی سنتی و از دانشجویان دانشگاه هنر تبریز، با صدای زیبای خود برنامه «فی البدهه نوازی و فی البداهه خوانی» را اجرا نمود که به مجلس رونق بخشید.

سید محمدوحید موسوی جزایری، دانش آموخته رشته گرافیک است که تسلط خوش نویسانه در زمینه برخی از خطوط کهن و سنتی، امکان نقد و تحلیلی کاربردی را برای وی به وجود آورده است. وی تا کنون در زمینه تایپوگرافی بیش از سه هزار لوگوتایپ و چندین فونت را با قابلیت‌های بصری جدید طراحی کرده است.

منبع خبر

http://tabriz.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=43028

تصاویر مربوط به این همایش در ذیل ارائه می گردد