آموزش خط کوفی در دانشگاه های هنر و تهران

پوستر کارگاه خط کوفی در دانشگاه های تهرانکارگاه دو روزه آموزش رایگان خط کوفی توسط مولف دانشنامه خط کوفی (محمد وحید موسوی جزایری)، در روزهای شنبه 27 مهر در دانشگاه هنر و چهارشنبه 1 آبان در دانشگاه تهران برگزار گشت. شرکت کنندگان در این کارگاه با شیوه خواندن خط کوفی، و مباحث دیگر آشنا خواهند شدند. لازم به یادآوری است که همین کارگاه در روزهای 28 و 29 مهر در موزه ملی آذربایجان تبریز برگزار شده است.

 استاد بهاءالدین خرمشاهی درباره مدرس این کارگاه می نویسد: «استاد سید وحید موسوی‌ جزایری‌ احیاگر خط‌ کوفی‌ با افزایش‌ بسی‌ آرایه‌های‌ گرافیکی‌ امروزه‌پسند است‌». استاد بهرام کلهرنیا می گوید: «هجرانی خوان امروز ما، سید وحید جزایری است که از رنج های فرهنگ و کاستی ها می گوید، نه از بودن ها».

موسوی جزایری دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر در زمینه خوش نویسی می باشد و تاکنون چندین کتاب به زبانهای فارسی و انگلیسی درباره خط کوفی نگاشته است. کتاب جدید ایشان با عنوان «سنگ نوشته های کوفی: خط، فرهنگ و گرافیک» در آبان ماه امسال در نیویورک چاپ خواهد شد. نام برخی از کتاب‌های منتشر شده موسوی جزایری به این شرح است: «دانشنامه خط کوفی: به همراه مجموعه‌ای رنگی از آثار استادان و اشیای کهن کوفی»، «خط و خوشنویسی در سه جلد؛ جلد اول: خط کوفی؛ جلد دوم: سبک‌های نسخ و ثلث؛ جلد سوم: تایپوگرافی»، «سنگ نوشته‌های به خط ثلث در استانبول ترکیه»، «سنگ نوشته‌های خط کوفی، میراث فرهنگ جهانی» و « گنجینه سکه‌ها، آیینه تاریخ و هنر: آلبومی از سکه‌های دوران اسلامی در موزه حیدرزاده. مجموعه آثار خوشنویسی به خط کوفی و دیگر خط‌ها و همچنین تایپوگرافی این هنرمند در کتاب‌هایی با نام‌های «نسیم شرق»، «مهر نگارین»، «مسیح جان» و «هفتم فلک» منتشر شده است

در ذیل،تصاویر مربوط به این کارگاه قرار دارد

 

بازتاب این خبر در سایتهای دیگر

http://artna.org/fa/30019

http://www.yazdannews.com/04/7175-برگزاری-کارگاه-دو-روزه-آموزش-رایگان-خط-کوفی.html

http://ibna.ir/vdcfm0dytw6dc1a.igiw.html