کارگاه آموزش رایگان خط کوفی در موزه ملی تبریز

 کارگاه آموزش خط کوفی اولیه در موزه ملی تبریز - مدرس: محمد وحید موسوی جزایری کارگاه آموزش خط کوفی اولیه با حضور اساتید، پژوهشگران و مشتاقانی در رشته های مرمت، فرش، صنایع دستی و با همراهی تعدادی از روسای برخی از موزه های تبریز (از جمله ریاست موزه قرآن و کتابت، و همچنین ریاست موزه ملی) و همچنین تعدادی از کارشناسان میراث فرهنگی و دانشجویان رشته صنایع دستی و هنرهای اسلامی در موزه ملی آذربایجان تبریز (جنب مسجد تاریخی کبود)، در روزهای یکشنبه 28 مهر و دوشنبه 29 مهر سال 1392 ،  از ساعت 9 الی 12 صبح، برگزار گشت. در این کارگاه دو روزه، محمد وحید موسوی جزایری، دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر، ابتدا به بیان موضوعاتی تاریخی در تحلیل خط کوفی اولیه و همچنین خاستگاه پیشا اسلامی این شیوه پرداخت.

به رغم آنکه، دست نوشته ها موضوع اصلی این نشست بود، ایشان در چگونگی کاربرد این خط در سفالینه ها و سکه ها نیز به بیان نکاتی پرداخت. دیگر موضوع طرح شده در این نشست، بیان دلایل تفاوت های بصری بود که در دست نوشته های کوفی اولیه و دست کم به مدت سه قرن رایج بوده است.

آموزش روش خواندن و نوشتن کوفی اولیه، موضوعی بود که به طور اختصاصی در این جلسات بر آن کار شد. طریقه ی خواندن این شیوه که از آن به عنوان خاستگاه امروزین الفبای معاصر یاد شد، به همراه توضیحاتی ارائه گردید که در نحوه ی جزئیات نوشتاری و ترکیب کلمات این خط وجود دارد. چگونگی روش نقطه گذاری و اعراب گذاری متون کوفی، موضوع دیگر پرداخت شده در این دو جلسه به حساب می آید.

در پایان این نشست دو روزه، موسوی جزایری، به جمع بندی موضوعات ارائه شده پرداخت و با بیان اهمیت جایگاه موزه ها در عرصه پژوهش، خواستار توجه جدی تر موزه ها به موضوع پژوهش شد. ایشان با بیان اینکه موزه ها در خارج از ایران، به عنوان مهم ترین مراکز پژوهشی در عرصه فرهنگ تاریخی جوامع تبدیل شده اند، بر ضرورت و اهمیت این موضوع در دوره معاصر تأکید کرد.

در پایان این جلسه که با حضور مسئولین میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی برپا شده بود، ضمن قدردانی و تشکر از موسوی جزایری، ابراز امیدواری شد تا جلسات تکمیلی تری در زمینه خوش نویسی اسلامی در این موزه برگزار شود.

 کارگااه مشابهی در روزهای 27 مهر در دانشگاه هنر و 1 آبان 1392 در دانشگاه تهران برگزار گشت که جزئیات بیشتر در این لینک قرار دارد

موسوی جزایری دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر در زمینه خوش نویسی می باشد و تاکنون چندین کتاب به زبانهای فارسی و انگلیسی درباره خط کوفی نگاشته است. کتاب جدید ایشان با عنوان «سنگ نوشته های کوفی: خط، فرهنگ و گرافیک» در آبان ماه امسال در نیویورک چاپ خواهد شد. نام برخی از کتاب‌های منتشر شده موسوی جزایری به این شرح است: «دانشنامه خط کوفی: به همراه مجموعه‌ای رنگی از آثار استادان و اشیای کهن کوفی»، «خط و خوشنویسی در سه جلد؛ جلد اول: خط کوفی؛ جلد دوم: سبک‌های نسخ و ثلث؛ جلد سوم: تایپوگرافی»، «سنگ نوشته‌های به خط ثلث در استانبول ترکیه»، «سنگ نوشته‌های خط کوفی، میراث فرهنگ جهانی» و « گنجینه سکه‌ها، آیینه تاریخ و هنر: آلبومی از سکه‌های دوران اسلامی در موزه حیدرزاده. مجموعه آثار خوشنویسی به خط کوفی و دیگر خط‌ها و همچنین تایپوگرافی این هنرمند در کتاب‌هایی با نام‌های «نسیم شرق»، «مهر نگارین»، «مسیح جان» و «هفتم فلک» منتشر شده است

بازتاب خبر در سایتهای ذیل قابل مشاهده است

http://ical.ir/index.php?option=com_k2&view=item&id=14586:کارگاه-آموزشی-خط-کوفی&Itemid=8

http://artna.org/fa/30000

 در ذیل، تصاویر مربوط به این کارگاه قرار دارد